سال رونق تولید

کلید حل مشکلات اقتصادی توسعه تولید ملی است

آمایش سرزمین

آمایش سرزمین گزینه ای برای افزایش پایداری توان سرزمینی است

آمایش سرزمین

آمایش سرزمین یک استراتژی برای رسیدن به توسعه ای هرچه عادلانه تر و انسانی تر است

آمایش سرزمین

در نگاه آمایشی پایداری محیط زیست و بازگشت به طبیعت اهمیت خواهد یافت

کوهستان آلپ یکی از زیباترین بخش‌های طبیعت است اما ذوب شدن یخ‌های مرتفع‌ترین مناطق این نقطه، نگرانی زیادی ایجاد کرده است .

این در حالیست که آلپ در سال‌های گذشته به عنوان بام دیدنی اروپا شناخته شده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد اندازه آلپ به سرعت در حال افزایش است؛ حال آنکه یافته‌های علمی دیگر حاکی از آن است، بام اروپا در حال کوتاه شدن است که البته علت اصلی فرآیند کوتاه شدن چیزی نیست جز تداوم فرسایش خاک و سطوح صخره‌ای.
شکل‌گیری آلپ یکی از جالب توجه‌ترین یافته‌های علمی زمین شناسان در گذشته بوده است که بر اثر برخورد ۲ قاره آفریقا و اروپا به یکدیگر حدود ۵۵ میلیون سال پیش شکل گرفته است.زمین شناسان سوئیسی چندین دهه است با استفاده از فناوری‌های نوین به اندازه‌گیری دقیق ارتفاعات آلپ مشغول هستند و به این نتیجه رسیده‌اند که قله‌های مرتفع کوهستان آلپ در مقایسه با اراضی پست این منطقه از جهان هر سال حدود یک سانتیمتر مرتفع‌تر می‌شوند.
از این رو آنها برآورد می‌کنند که طی میلیون‌ها سال آینده، قلل مرتفع آلپ به طور خیره کننده‌ای مرتفع‌تر خواهند شد.زمین شناسان کشف کردند که در خصوص افزایش عمودی ارتفاعات آلپ، نیروهایی به سمت بالا نقش اساسی را ایفا می‌کند.زمین شناسان به این نتیجه مهم رسیده‌اند که کوهستان آلپ و قله‌های مرتفع آن همزمان هم در حال مرتفع‌تر شدن و هم در حال فرسایش کوتاه‌تر شدن هستند.