عید فطر مبارک

حلول ماه شوال

آمایش سرزمین

آمایش سرزمین گزینه ای برای افزایش پایداری توان سرزمینی است

آمایش سرزمین

آمایش سرزمین یک استراتژی برای رسیدن به توسعه ای هرچه عادلانه تر و انسانی تر است

آمایش سرزمین

در نگاه آمایشی پایداری محیط زیست و بازگشت به طبیعت اهمیت خواهد یافت

اولین همایش ملی راهبردهای سازگاری با کم آبی در مناطق خشک و نیمه خشک در تاریخ ۲۸ آبان ۱۳۹۸ توسط دانشگاه حکیم سبزواری و تحت حمایت سیویلیکا در شهر سبزوار برگزار خواهد شد.با توجه به اینکه این همایش به صورت رسمی برگزار می گردد، کلیه مقالات این کنفرانس در پایگاه سیویلیکا و نیز کنسرسیوم محتوای ملی نمایه خواهد شد و شما می توانید با اطمینان کامل، مقالات خود را در این همایش ارائه نموده و از امتیازات علمی ارائه مقاله کنفرانس با دریافت گواهی کنفرانس استفاده نمایید.

 

کم آبی قرن هاست که بخش گسترده ای از کشور ما را که در اقلیم خشک و نیمه خشک واقع شده، تحت تاثیر خود قرار داده است. ابعاد این تاثیر نه فقط بخش های کشاورزی و صنعت را درگیر خود کرده، بلکه در لایه های اجتماعی و فرهنگی جوامع نیز تاثیرگذار بوده و پیامدهای گسترده ای به دنبال داشته است. خشکسالی همراه با مصرف نامتوازن آب در بخش های مختلف کشاورزی، صنعت و مصارف شهری و خانگی باعث شده مساله کم آبی در سال های اخیر، نمود بیش‌تری داشته باشد. به دلایل بسیار از جمله شرایط بوم شناختی کشور، با کم آبی نمی توان جنگید، بلکه باید با آن سازگار شد. سازگاری با کم آبی مستلزم تغییر در نگرش ها، الگوهای رفتاری و اجتماعی و همچنین فن اوری ها و الگوهای اقتصادی متفاوت است . سازگاری با کم‌آبی مشارکت تمام اقشار کشور را می‌طلبد.

دانشگاه حکیم سبزواری در راستای اجرای رسالت ذاتی خود در زمینه مشارکت در حل مشکلات جامعه، در نظر دارد با برگزاری اولین همایش ملی راهبردهای سازگاری با کم آبی در مناطق خشک و نیمه خشک، گامی موثر در جهت شفاف سازی مساله کم آبی و لزوم سازگاری با آن بردارد. برای نیل به این مهم، کمیته علمی همایش از تمامی استادان، دانشجویان و پژوهشگران دعوت می‌‌نماید با ارسال مقالات و حضور در این رویداد علمی مشارکت نمایند و مقاله‌های خود را که حاوی آخرین نتایج تحقیقات علمی در یکی از محورهای کنفرانس یا سایر زمینه‌‌های مرتبط است، به دبیرخانه کنفرانس ارسال نمایند.

 

 

محورهای همایش:


  کم آبی و مســـائل اجتماعی

- نقش نهادهای مدنی و مردم نهاد در سازگاری با کم آبی

- قوانیـن، مقـررات و جنبــه های حقوقی سازگاری با کم آبی

- استفاده از دانش بومی و راه حل های طبیعت محور برای سازگاری با کم آبی                                                            

 مساله کم آبی

- علل و محرک های بروز کم آبی

- شاخص های سنجش کم آبی

- حفاظت از منابع آب های سطحی و زیرزمینی و تالاب ها

- پایش اکوسیستم های آبی
 

  راهبردهای سازگاری با کم آبی

- بررسی طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیر زمینی

- رویکردهای سازگاری با کم آبی در بخش های شرب/صنعت/معدن/صنایع معدنی, انرژی, فضای سبز و کشاورزی