آمایش سرزمین

آمایش سرزمین گزینه ای برای افزایش پایداری توان سرزمینی است

آمایش سرزمین

آمایش سرزمین یک استراتژی برای رسیدن به توسعه ای هرچه عادلانه تر و انسانی تر است

آمایش سرزمین

در نگاه آمایشی پایداری محیط زیست و بازگشت به طبیعت اهمیت خواهد یافت

بر اساس نتایج یک مطالعه که به تازگی انجام شده است، صفحات یخ بزرگترین رشته کوه آسیای مرکزی به نام تیان شان (Tien Shan) ، بیست و هفت درصد از حجم خود و 18 درصد از مساحت خود را در نیم قرن گذشته از دست داده است.

گروهی از محققان فرانسوی و آلمانی حدس می زنند که نیمی از یخچال های این منطقه تا سال 2050 از بین می رود. این در حالی است که وضعیت ذخایر یخی تیان شان برای قزاقستان، قرقیزستان، ازبکستان، و بخش هایی از چین، که بر ذوب یخ برای تامین آب پاکیزه جمعیت خود تکیه دارند، حیاتی است،اما به رغم اهمیت این منطقه، یخچال های تیان شان در دهه های اخیر تحت کنترل دقیق قرار نگرفتند و محققان در تلاشند تا با بازسازی تحول یخچال های آسیای مرکزی، بر عدم اطلاع خود از این تغییرات سرپوش گذارند.
دانیل فارینوتی محقق مرکز تحقیقات علوم زمین آلمان که ریاست این مطالعه را بر عهده دارد، می گوید: ما برای این منظور روش های مختلفی را بر اساس گراویمتری (وزن سنجی) ماهواره ای، ارتفاع سنج لیزری و الگوی یخچال سازی با هم ترکیب کرده ایم.
وی افزود: با این روش ما می توانیم تحول هر یخچال منفرد را بازسازی کنیم؛ در حال حاضر تیان شان با سرعتی حدود دو برابر مصرف سالانه آب تمام آلمان در حال از دست دادن صفحات یخی خود است.
این تحقیق جدید در مجله Nature Geoscience منتشر شده است.
ذوب یخ به ویژه برای مناطقی که فصل خشکسالی طولانی دارند مهم است. یخچال ها به عنوان بانکی عمل می کنند که در آن مقدار بارندگی برای استفاده های بعدی ذخیره می شود. با افزایش درجه حرارت، یخچال های آسیای مرکزی در حال از دست دادن هر چه بیشتر صفحات یخی خود در طول ماه های گرم سال هستند و قادر به پر کردن دوباره خود نیستند.
فارینوتی گفت: از آنجاییکه ماه های زمستان در این منطقه بسیار خشک است و کوهستان ها در بلندی قرار دارند یخچال ها بیشتر بارش برف خود را در طول زمستان دریافت می کنند؛ این بدان معنی است که افزایش درجه حرارت در افزایش ذوب یخ و کاهش تغذیه یخچال های طبیعی مشارکت دارند و بدیهی است که هر دو به اتلاف یخچال های طبیعی کمک می کنند.
کاهش تامین آب می تواند اثرات منفی بر منطقه خودمختار Xinjiang Uyghur در شمال غرب چین داشته باشد.
درصورتیکه در آینده منابع آب بطور واقعی کاهش یابند، پتانسیل بزرگی برای درگیری ایجاد می شود.