سال رونق تولید

کلید حل مشکلات اقتصادی توسعه تولید ملی است

آمایش سرزمین

آمایش سرزمین گزینه ای برای افزایش پایداری توان سرزمینی است

آمایش سرزمین

آمایش سرزمین یک استراتژی برای رسیدن به توسعه ای هرچه عادلانه تر و انسانی تر است

آمایش سرزمین

در نگاه آمایشی پایداری محیط زیست و بازگشت به طبیعت اهمیت خواهد یافت

 رئیس پژوهشگاه مهندسی بحران‌های طبیعی شاخص‌پژوه تأکید کرد: متأسفانه پس از گذشت روزها از وقوع سیل هنوز تیم‌های علمی دانشگاهی در کنار مسئولان مدیریت بحران نیستند.

از متخصصان در مدیریت سیل استفاده نمی‌شود


امیر محمودزاده در گفتگو با خبرنگار حوزه آموزشی و پژوهشی گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، درباره پژوهشی در زمینه سیل اخیر کشور اظهار کرد: سیل یک واقعه مترقبه و پیش‌بینی‌پذیر است به همین دلیل در ماجرای سیل به جای تشکیل مدیریت بحران باید ستاد مدیریت پیشگیری تشکیل می‌شد.

وی افزود: متأسفانه در کشور سیل، غیرمترقبه تلقی می‌شود و در شرایط عادی کسی به آن توجه ندارد و مدیریت ریسک را به‌کار نمی‌گیرد. در صورتی که این بحران از قبل پیش‌بینی شده بود و سازمان هواشناسی هشدارهای لازم را داده بود.

رئیس پژوهشگاه مهندسی بحران‌های طبیعی شاخص‌پژوه ادامه داد: شاخص‌پژوه تنها پژوهشگاه در حوزه بحران‌های طبیعی در کشور است و بارها در رساله‌های دکتری درباره حوادث این چنینی هشدار داده شده بود. این پژوهشگاه ۳۰۰ فارغ‌التحصیل دوره دکتری در رشته مدیریت بحران دارد. متأسفانه به اقدامات این پژوهشگاه توجه نمی‌شود و پژوهش‌های محققان آن با نگاه سیاسی پس زده می‌شود.

محمودزاده تأکید کرد: بارها و بارها در نامه‌های متعدد درباره بحران‌های مختلف به مسئولان ذی‌ربط هشدار دادیم اما دولت نگاه علمی به بحران‌ها ندارند و مدیریت بحران در حالت عادی اصلاً در دستور کار دولت نیست.

وی اضافه کرد: متأسفانه هم‌اکنون در کنار مسئولان مدیریت بحران تیم‌های علمی و دانشگاهی حضور ندارند و هنوز دنبال مقابله با سیل هستند در صورتی که از نظر علمی سیل باید مدیریت شود.

رئیس پژوهشگاه مهندسی بحران‌های طبیعی شاخص‌پژوه بیان کرد: پیش‌بینی می‌شود که در هفته پیش رو چالش‌های مهم دیگری در انتظار مردم خوزستان و شهر اهواز باشد که باید برای آنها چاره اساسی و علمی اندیشیده شود. باید مدل‌های تخلیه اضطراری شهر اهواز پیاده‌سازی شود. باید برای مترو و فاضلاب شهر اهواز برنامه‌ریزی شود. طغیان کار یکی از خطرهای مهم در این هفته است که باید با برنامه و به صورت علمی مدیریت شود. باید آموزش‌های همگانی به مردم در اولویت قرار داده شود و درباره سرریزشدن سدها به مردم هشدار جدی داده شود.

محمودزاده تصریح کرد: سیلاب حتی اگر در هفته پیش‌ِ رو مدیریت شود، باید در ماه‌های آینده نیز به آن توجه شود چراکه این خطر تا ماه‌ها ادامه دارد و باید پژوهش‌های اساسی و برنامه‌ریزی‌های کاربردی در این زمینه صورت گیرد.