آمایش سرزمین

آمایش سرزمین گزینه ای برای افزایش پایداری توان سرزمینی است

آمایش سرزمین

آمایش سرزمین یک استراتژی برای رسیدن به توسعه ای هرچه عادلانه تر و انسانی تر است

آمایش سرزمین

در نگاه آمایشی پایداری محیط زیست و بازگشت به طبیعت اهمیت خواهد یافت

افزایش درآمد و تداوم تقویت روبل باعث شده است تقاضای روس‌ها برای میوه و سبزیجات وارداتی افزایش یابد. 90 درصد عمده‌فروشی مربوط به میوه‌ها در کشور روسیه، اقلام وارداتی می‌باشند و عمدتاً میوه‌هایی شامل سیب، مرکبات، کیوی، موز، انگور، و انجیر را دربرمی گیرد.
واردات محصولات کشاورزی به روسیه در تابستان به پایین‌ترین میزان خود می‌رسد و در این فصل روسیه میوه و تره‌بار خود را از کشورهای منطقه همچون اوکراین، مولداوی و خاورمیانه تأمین می‌نماید. آخرین آمار منتشره از سوی معاونت بازاریابی و تنظیم روابط سازمان توسعه تجارت در خصوص واردات فدراسیون روسیه در سال 2014، نشان‌دهنده وضعیت و رتبه ایران در صادرات میوه و تره‌بار به روسیه می‌باشد.

گروه محصولات کشاورزی نخستین گروه دارای اولویت است که بازارهای صادراتی آن طی سال‌های 92 تا 95 توسط سازمان توسعه تجارت موردبررسی قرار گرفت و دارای گروه کالایی شامل 7 زیرگروه کالایی پسته، میوه، تره‌بار، کشمش، زعفران، خرما و آبزیان می‌باشد. ایران سالانه بیش از 5/4 میلیون تن مرکبات، 8/2 میلیون تن انگور و 2/6 میلیون تن گوجه‌فرنگی تولید می‌کند که از این میزان، 11 هزار تن مرکبات، 11 هزار تن انگور و 580 هزار تن گوجه و رب گوجه‌فرنگی صادر می‌نماید

روسیه یکی از 17 کشور همسایه ایران است و آمارها حاکی از حجم واردات کالاهای بسیاری از ایران به این کشور می‌باشد. لذا می‌توان گفت کشورهای همسایه ایران فرصت بزرگ اقتصادی و تجاری برای کشور محسوب می‌شوند و می‌توانند بازارهای مهم هدف تجاری برای کالاهای ایرانی باشند.

از میان محصولات کشاورزی و غذایی صادراتی، 90 درصد صادرات ایران به روسیه شامل محصولات خیار، بادام، انگور، رب گوجه‌فرنگی، کلم، آبمیوه، خرما، کنستانتره و سبزیجات و سایر میوه‌های تازه می‌باشد که این میزان 154 میلیون دلار از 171 میلیون دلار سهم اقلام صادراتی به روسیه می‌باشد

برای آشنایی با سایر اقلام صادراتی و سهم 5 کشور برتر در صادرات محصولات کشاورزی (میوه  و سبزیجات) به روسیه در سال 2014 فایل زیر  را دانلود بفرمایید.

 

 

 

فایل های پیوست
FileFile size
Download this file (صادرات محصولات کشاورزی به روسیه.pdf)صادرات محصولات کشاورزی به روسیه.pdf2084 kB