آمایش سرزمین

آمایش سرزمین گزینه ای برای افزایش پایداری توان سرزمینی است

آمایش سرزمین

آمایش سرزمین یک استراتژی برای رسیدن به توسعه ای هرچه عادلانه تر و انسانی تر است

آمایش سرزمین

در نگاه آمایشی پایداری محیط زیست و بازگشت به طبیعت اهمیت خواهد یافت

یک کارشناس هواشناسی درباره وضعیت بارش ها در کشور با توجه به شاخص های خشک سالی توضیح داد:بر اساس شاخص SPI که معرف بارش و دما به صورت توامان است، می توان گفت که طی یک ماه گذشته تا پایان فروردین ماه غرب کشور شامل استان های ایلام، کرمانشاه و جنوب خوزستان در شرایط خشک سالی متوسط تا خفیف و استان های آذربایجان غربی ، آذربایجان شرقی و اردبیل در شرایط نرمال تا خشکسالی خفیف بودند. سایر استان های کشور از جمله خراسان رضوی، سمنان، قم و تهران و... در شرایط ترسالی در بازه ضعیف تا شدید قرار داشتند.

رئیس مرکز ملی خشک سالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی ضمن تشریح آخرین وضعیت خشک سالی در ایران بر اساس مدل های خشک سالی گفت:تابستان امسال دمای هوا در کشور حدود یک درجه بیش از نرمال خواهد بود.

احد وظیفه  با اشاره به اینکه از ابتدای سال آبی تاکنون ۲۸۲ میلیمتر بارش در کشور داشتیم، اظهار کرد :این میزان حدود ۳۰ درصد بیشتر از میانگین بلند مدت در ایران است همچنین سه استان گیلان، مازندران و لرستان بیشترین بارش ها طی سال آبی جاری را دریافت کرده اند ، به طوری که در گیلان حدود ۸۱۱ میلیمتر، در مازندران ۶۶۳ میلیمتر و در لرستان ۵۸۲ میلیمتر بارش داشتیم.

استان هرمزگان بیشترین درصد افزایش بارش را دارد

وی ادامه داد :استان هرمزگان از ابتدای سال آبی جاری تاکنون بیشترین درصد افزایش بارش نسبت به میانگین بلند مدت خود را داشته و در این استان بارش ها نسبت به نرمال ۲۳۱ میلیمتر بیشتر شده است بنابراین حدود ۱۴۰ درصد افزایش بارش در استان هرمزگان رخ داده است.

رئیس مرکز ملی خشک سالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی در ادامه تصریح کرد :در سایر مناطق کشور از جمله جنوب و جنوب شرق مانند کرمان و سیستان و بلوچستان و مناطق مرکزی مانند قم، تهران، البرز و استان مرکزی بارندگی ها بین ۳۰ تا ۷۰ درصد نسبت به نرمال بیشتر شده است به طوری که در استان سیستان و بلوچستان بارش ها ۷۵ درصد بیشتر میانگین بلند مدت و در استان های قم و کرمان به ترتیب ۷۳ و ۶۳ درصد افزایش بارش گزارش شده است.

بارش ها در غرب کشور کمتر از نرمال است

وظیفه با بیان اینکه می توان در بیشتر مناطق کشور به ویژه جنوب شرق و شرق بارش ها بیشتر از نرمال است، گفت:با وجود این در حوزه زاگرس مرکزی و غرب کشور، بارش ها طی سال آبی جاری کمتر از نرمال و در شمال غرب کشور در حد نرمال است. از این رو بارش در استان های آذربایجان شرقی ، آذربایجان غربی و اردبیل نسبت به میانگین بلندمدت نرمال و در استان های کرمانشاه( حدود ۷ درصد)، کهگیلویه و بویر احمد( حدود ۹ درصد) و چهار محال و بختیاری( حدود ۱۲ درصد) کمتر از نرمال است.

رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی با اشاره به اینکه بارش های خوبی در شمال کشور نیز طی سال آبی جاری داشتیم، اظهارکرد:برای مثال بارش در استان مازندران حدود ۳۱ درصد بیشتر از میانگین بلند مدت بوده است البته باید این نکته را در نظر گرفت که مازندران سالانه بارش های قابل ملاحظه ای دارد و ۳۲ درصد افزایش بارش حدودا معادل ۱۶۰ میلیمتر و تقریبا برابر با بارش سالانه استانی مانند هرمزگان است.

وضعیت خشک سالی در کشور بر اساس شاخص ها SPI

وی در ادامه درباره وضعیت بارش ها در کشور با توجه به شاخص های خشک سالی توضیح داد:بر اساس شاخص SPI که معرف بارش و دما به صورت توامان است، می توان گفت که طی یک ماه گذشته تا پایان فروردین ماه غرب کشور شامل استان های ایلام، کرمانشاه و جنوب خوزستان در شرایط خشک سالی متوسط تا خفیف و استان های آذربایجان غربی ، آذربایجان شرقی و اردبیل در شرایط نرمال تا خشک سالی خفیف بودند. سایر استان های کشور از جمله خراسان رضوی، سمنان، قم و تهران و... در شرایط ترسالی در بازه ضعیف تا شدید قرار داشتند.

به گفته وظیفه همچنین طی دوره سه ماهه تا پایان فروردین نیمه شمالی کشور از نظر بارش در شرایط ترسالی متوسط تا شدید بود و نیمه جنوبی ایران ترسالی و خشک سالی را در کنار یکدیگر داشت.

شاخص یکساله خشک سالی کشور چه می گوید؟

وی در ادامه اظهار کرد :بر اساس شاخص یکساله خشک سالی از اردیبهشت سال گذشته تا فروردین ماه امسال در برخی مناطق غربی کشور مانند غرب کردستان، ایلام، خوزستان، غرب کرمانشاه، شمال آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی خشک سالی های شدید تا متوسط گزارش شده است اما در بقیه نقاط کشور از جمله مناطق مرکزی، سواحل شمالی، شمال شرق، مناطق جنوبی استان فارس، کرمان، هرمزگان و بخش های سیستان و بلوچستان ترسالی حاکم بوده است.

رئیس مرکز ملی خشک سالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی با بیان اینکه بررسی شاخص ۱۰ ساله خشک سالی در کشور نشان می دهد که ما با خشک سالی انباشته مواجه هستیم، تصریح کرد :این موضوع بیشتر نقاط کشور از جمله سیستان و بلوچستان، خوزستان، فارس، اصفهان، چهار محال و بختیاری، ایلام، اردبیل، آذربایجان شرقی ، جنوب تهران و قم را شامل می شود و در دسته خشک سالی های متوسط تا شدید حتی بسیار شدید قرار می گیرد.

وظیفه افزود:برآیند بارش های ۱۰ سال گذشته نشان می دهد که ما در ایران دو سال ترسالی و ۸ سال خشک سالی داشتیم که در نتیجه آن با خشک سالی انباشته مواجه شدیم اما طی دو سال اخیر در بیشتر نقاط کشور به جز نوار غربی و شمال غربی با ترسالی مواجه بودیم.

آغاز بارش های موسمی در کشور از اواخر خرداد

وی با اشاره به اینکه سال آبی زراعی جاری تقریبا در نیمه جنوبی و مرکزی کشور به پایان رسیده و در حال حاضر تنها در برخی استان ها از جمله نوار شمالی کشور فرصت برای دریافت بارش باقی مانده است، گفت:پیش بینی می شود که طی اواخر خرداد ماه بارش های موسمی در ایران آغاز شود و جنوب شرق را دربرگیرد. از این رو در جنوب فارس، هرمزگان، جنوب کرمان و جنوب سیستان و بلوچستان ابرهای جوششی در بعد ازظهر رگبار و رعد و برق هایی را به صورت محلی موجب می شوند که البته بارش های زیادی به همراه نخواهند داشت و انتظار می رود که تنها در جنوب کرمان و سیستان و بلوچستان منجر به سیلاب های محلی شود.

آغاز دیرهنگام بارش های پاییزه در ایران

وظیفه ادامه داد :مدل های اقلیمی نشان می دهد که تابستان امسال فعالیت بارش های موسمی در محدوده نرمال و بالای نرمال باشد و این موضوع بارش های بیش از نرمال در جنوب شرق ایران را به دنبال دارد همچنین بر اساس مدل های عددی در نتیجه فعالیت موسمی در ایران سیستم های بارشی غربی در فصل پاییز امسال دیرتر به کشور خواهند رسید و می توان گفت که بارش های پاییزه در ایران دیرتر از حد حد معمول آغاز می شوند و شاید حتی تا آبان ماه بارش ها کمتر از نرمال باشد.

به گفته رئیس مرکز ملی خشک سالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی طی خرداد ماه و تابستان امسال دمای هوا در کشور حدود یک درجه بیش از نرمال خواهد بود و باتوجه به اینکه تابستان به نسبت گرمی در پیش داریم انتظار می رود که گرمای هوا تا ماه های ابتدایی پاییز و بیش از حد معمول در کشور ادامه داشته باشد.